Egy kis ízelítő a ragasztó tudományából:
Egümotorsnál a műhely elengedhetetlen tartozéka, kíválóan lehet vele műanyagot javítani és sok más egyéb dolgot is kiválóan ragaszt.
A Németországi HOSCH-KLEBER 1997 óta fejleszt és gyárt nagyteljesítményű ipari ragasztókat. Legsikeresebb terméke a HOSCH-KLEBER ipari ragasztó és granulátum széles felhasználhatóságával méltó módon foglalja el helyét a különféle német iparágak beszállítói között. A BMW autógyár és a SCHUBERT bukósisakgyár ugyanúgy a felhasználók közé sorolhatók, mint számos kis és középvállalat is. A gyártó cég napjainkban is 100% Német tulajdonú. A HOSCH-KLEBER ipari ragasztó és granulátum felhasználói hosszú távú megelégedésének alapja a mindenkori szakszerű felhasználásokon alapul.
A ragasztás eredményessége valamint tartóssága nagymértékben függ a megfelelően előkészített felülettől és az optimális hőmérséklet kiválasztásától, valamint a ragasztandó anyag műszaki tartalmától ezért kérjük FIGYELMESEN OLVASSA EL HASZNÁLATI JAVASLATUNKAT!
HASZNÁLATI JAVASLAT
HOSCH-KLEBER ipari ragasztókészlet használata kétféle lehetőséget kínál. A ragasztót használhatjuk úgy, mint egy általános pillanatragasztót (pl. porcelán, kerámia, gumi), illetve használhatjuk a ragasztót és a granulátumot együttesen (pl. repedés kitöltésénél vagy hiányzó kitört darab pótlásánál), illetve különböző anyagok összeragasztásánál (pl. réz-gumi). A HOSCH ipari ragasztót három alapvető tulajdonság különbözteti meg a kereskedelmi forgalomban minőségében és árfekvésében is különböző, DE AZONOS ILLATÚ pillanatragasztótól. Első: ragasztás után a ragasztott felület is rugalmas marad (pl. gumi, kamionponyva), második: vízálló, harmadik: nem szárad bele a pipettába. Ez utóbbi egyszerű módon ellenőrizhető. Hagyjuk a ragasztót nyitott kupakkal a levegőn akár 2-3 napig majd győződjünk meg róla, hogy NEM SZÁRADT BE! Alapvetően a ragasztó tárolása a kupak használatával történjen, hogy megakadályozzuk bármilyen anyag bejutását a pipetta csúcsán lévő ragasztó anyag szórására hivatott nyílásán keresztül (chemotox, hajlakk, festékköd stb.).
RAGASZTANDÓ FELÜLET ELŐKÉSZÍTÉSE:
Az összeragasztandó felületeket először alaposan tisztítsuk meg a zsírtól, olajtól, vagy esetleges ragasztóanyag maradványoktól. Ehhez a munkafolyamathoz használjunk acetont vagy nitrohígítót.
A ragasztás előtt felületkezelésre HOSCH CLEANER-t használjunk.
A HOSCH cleaner előkészíti a felületet és megnöveli a tapadás erősségét.
Erősen szennyezett, nagyobb felületek előtisztítását kizárólag 100%-os acetonnal végezzük.
Bármilyen más tisztítószer (pl. féktisztító,) használata TILOS!
Az erős szennyeződés eltávolítása után következhet a mechanikai előkészítés.
Általánosságban elmondható,hogy a ragasztandó felület, felcsiszolásával,maximalizáljuk a ragasztás erejét, EZÉRT BÁRMELY RAGASZÁSRA SZÁNT ANYAG ESETÉN AJÁNLATOS A LEHETŐ LEGALAPOSABBAN CSISZOLJUK FEL A RAGASZTANDÓ FELÜLETET. Különösen vegyük ezt figyelembe műanyagok ragasztásakor, mivel a műanyagok gyártásakor a gyártók leggyakrabban szilikont használnak formaleválasztóként, amely egy láthatatlan filmréteget képez és akár 8-10évig is képes az anyagon maradni.
Ragasztó használata: a ragasztó aktiválása nyomás hatására történik. A megfelelően megtisztított, ragasztásra előkészített felület egyik oldalára vékonyan folyassunk a HOSCH ipari ragasztóból – figyelembe véve azt a ragasztás technikai alapszabályt, hogy minél kevesebb ragasztót használunk annál nagyobb lesz a ragasztás ereje. Ezután pontosan illesszük össze a ragasztandó darabokat majd nyomjuk össze erősen és tartsuk 8-10 másodpercig nyomás alatt. Nyomás hatására az oxigént kipréseljük és így jön létre a ragasztás. A ragasztás a következő 30 perc alatt megy végbe.
Ragasztó és granulátum együttes használata:
A ragasztó és a granulátum .együttes használatakor felváltva adagoljuk a ragasztót és a granulátumot. Ilyenkor a granulátum vonja el a ragasztótól az oxigént és így jön létre a ragasztás.
Figyelem: hő- és gáz képződés miatt védőkesztyű és védőszemüveg használata szükséges! A keletkező gőzt nem szabad belélegezni, különös gondot fordítva a munkahelyiség folyamatos szellőztetéséről!
A granulátum a ragasztó anyaggal érintkezve azonnal kikeményedik majd 30 perc várakozás után válik megmunkálásra alkalmassá (fúrás, faragás, fényezésre való előkészítés). Ez idő alatt ne terheljük a munkadarabot! Hiányzó, kitört darab pótlásakor, tartsuk a javításra szánt munkadarabot vízszintesen úgy, hogy a találkozási pontok alá papírszalagot helyezzünk (pl. TESA ragasztószalag). Repedések, törések javításakor a repedést ’’V ’’ alakúra formáljuk (gyököljük), majd az így kapott vájatot töltjük ki a ragasztó és a granulátum váltakozó használatával, ügyelve arra, hogy a granulátumból kiszórt mennyiség ne haladja meg a 2-3 mm-t. A gyököléshez használhatunk DREMMEL gravírozó gépet, nútcsiszolót, vagy akár egyszerű laposreszelőt. A stabilabb eredmény elérése érdekében a ragaszási műveletet megismételhetjük a ragasztott felület másik oldalán is, ebben az estben a gyökölés már szükségtelen.
TERMÉKINFORMÁCIÓ:
- GefStoffV besorolás alapján nem minősül veszélyes anyagnak.
- Nem kerülhet gyermek kezébe, lenyelni nem szabad!
- Ciánakrilát kémiai reakciójakor keletkező gázokat nem szabad belélegezni, védőszemüveg használata kötelező!
- Szembekerülés esetén azonnal mossuk ki, és forduljunk orvoshoz.